Копачова Олена Григорівна,
учитель зарубіжної літератури
Гірницької ЗОШ І – ІІІ ст. № 17
Урок зарубіжної літератури у 6 класі
Тема. Урок – подорож «У країні Мудрої Байки». Узагальнення знань за темою «Мудрість байки».
Мета: - узагальнити знання за вивченою темою, повторити теоретичні знання з теми;
- розвивати навички виразного читання, пам’ять, увагу, вміння порівнювати літературний твір і мультфільм, розвивати творчі навички;
- виховувати свідоме ставлення до навчання, любов до літератури, позитивні моральні якості.
Обладнання: підручники, електронна презентація до уроку, індивідуальні завдання.
Тип уроку: систематизації й узагальнення знань.
Перебіг уроку
І. Оголошення теми та мети уроку
1. Слово учителя
- Сьогодні у нас останній урок, на якому ми з вами знайомимося з темою «Мудрість байки». На наступному занятті ми будемо писати тематичну контрольну роботу. І для того, щоб гідно її написати, зараз ми спробуємо пригадати все те, з чим встигли познайомитися. Але зробимо це не звичним способом, а відправимося у мандри, у подорож тією країною, з якою познайомились.
У кожного з вас є білет, який ви протягом уроку будете заповнювати на певних зупинках нашої подорожі, ставити собі бали. А коли завершиться урок, ви підрахуєте свої бали і це буде ваша оцінка за урок. Здасте свої білети, а я висталю оцінки в журнал.
Тож у путь. Слідкуйте за всім на уроці, будьте уважні та спостережливі.
(Оголошення теми та мети уроку)
- Створення девізу уроку (На слайді слова, які треба з’єднати та утворити вираз ) – Розумна голова не каже пусті слова
ІІ. Основна частина
- І зупинка - «Теоретична» (на слайді питання, дати відповідь одним словом чи фразою, записавши відповіді у білет)
а) Перенесення людських якостей і стосунків, загальних уявлень про них на конкретні образи - це …. (алегорія)
б) Короткий віршований або прозовий літературний твір повчального змісту, у якому діють алегоричні персонажі – це … (байка)
в) Художня мова, де думка не висловлена прямо, а зашифрована в алегоріях і натяках – це …(Езопова мова)
г) Байка як літературний жанр зародилася у ….(Давній Греції)
д) Головною особливістю байки є …(мораль)
- ІІ зупинка -«Біографічна»
- На цій зупинці ми пригадаємо тих людей, які були причетні до того, що байка має місце на існування в сучасному світі у літературі. Спробуйте відгадати, про кого ці слова.
- Він раб, але наймудріший з вільних; він некрасивий, але вищий за красенів. Хто це? Чому його ім’я я першим згадую у цій темі? Що відомо про цю постать? (Езоп)
- Він народився у родині армійського офіцера, а працював майже 30 років у Імператорській публічній бібліотеці. Хто це? (Іван Крилов) Що відомо про цього байкаря?
- Оцінювання
- Ім’я Івана Андрійовича пов’язано з нашою наступною зупинкою – «Театральною»
- ІІІ зупинка - «Театральна»
- Зараз ми з вами подивимось інсценування байки «Квартет», яке підготували учні класу. Коли будете спостерігати за грою наших акторів, спробуйте розібратися з мораллю байки та доберіть, якими ще прислів’ями чи приказками можна замінити мораль цієї байки. (Бесіда після перегляду інсценівки)
- Оцінювання
- ІV зупинка – «Порівняльна»
- Сюжети байок цікаві людям з давніх часів і продовжують цікавити до сьогодні. На основі байок створюються твори інших видів мистецтв: у живописі – картини, у мультграфії - мультфільми. Зараз я пропоную порівняти мультфільм «Стрекоза и муравей», знятий за однойменною байкою Крилова, з якою ми з вами вже знайомились. Коли будете дивитись мультфільм, прошу звертати увагу на такі моменти: 1) чи відрізняється зміст байки та екранізація; 2) простежуйте, як розкриваються характери героїв, що цьому допомагає; 3) чи є додаткові герої у порівнянні з байкою; 4) яке навантаження має музичний супровід, чи допомагає музика у розкритті характерів героїв, у глибшому їх розумінні.
- Оцінювання
- V зупинка – «Розумна»
- Байка століттями накопичувала безцінний досвід поведінки людей, їх вчинків, характерів. Люди, читаючи ці твори, запам’ятовували якісь фрази, вирази і починали використовувати у своїй лексиці. Тобто багато байок стали джерелом крилатих виразів. Що таке афоризми, крилаті вирази? Пригадайте, з російської мови ми роздивлялися це в цьому році.
(А Васька слушает да ест («Кот и Повар»)
Употребляется по отношению к человеку, который, не оспаривая обращенных к нему доводов, продолжает делать по - своему.
А ларчик просто открывался. («Ларчик»)
Употребляется в отношении найденного простого решения вопроса, поначалу казавшегося сложным.
Ай, Моська! Знать, она сильна, что лает на слона. («Слон и Моська»)
Употребляется по отношению к человеку, ругающему вышестоящие инстанции или того, кто в каком -либо отношении сильнее, пользуясь своей безнаказанностью.
Как белка в колесе. («Белка»)
Употребляется по отношению к человеку, находящемуся в постоянных хлопотах (иногда без видимого результата).
Если голова пуста, то голове ума не придадут места («Парнас»)
Употребляется по отношению к глупому человеку.
Зелен виноград («Лисица и Виноград»)
Употребляется для выражения мнимого презрения к тому, чего нет возможности достигнуть.
И моего хоть капля меду есть. («Орел и Пчела»)
Употребляется в случаях, когда говорится о личном вкладе в какое-либо общее дело.)
- Деякі учні на сьогоднішній урок займалися пошуковою діяльністю. Вони відшукали та спробували пояснити нам деякі афоризми з байок Крилова. Послухаємо їх та спробуємо так не чинити.
- Оцінювання
- VІ зупинка – «Дерево мудрості»
- На цій зупинці ми спробуємо виокремити позитивні та негативні якості чи норми поведінки, які зустрічали у байках та заповнити наше дерево. За коріння дерева ми візьмемо ім’я найпершого байкаря – Езопа. За стовбур – імена славетних байкарів (Крилов, Глібов, Гребінка). Перед вами лежать зелені та рожеві листочки. Попрацюйте в парах та запишіть на зеленому листочку одну негативну якість, а на рожевому – одну позитивну якість, які варто було б запам’ятати нам, як вихованим людям.
- Заслухування творчого завдання
- Оцінювання
- VІІ зупинка – «Цікавинка»
- Розгадування кросворду з ключовим словом – мораль.
Питання
- До кого звернулася Цикада за допомогою восени? (Мурашка)
- Що у відомій байці підганяло Вовка шукати собі їжу? (Голод)
- Любитель м’яса байці Езопа, якого вихваляла Лисиця? (Крук)
- «Стрекоза» в українському перекладі? (Бабка)
- Відомий український байкар Леонід … (Глібов)
- Буква українського алфавіту, яка не має звука (ь)
- Оцінювання
ІІІ. Закріплення вивченого
- Узагальнююча бесіда
- Які результати за урок? Чи задоволений?
ІV. Домашнє завдання.
Повторити стор. 42 – 53, * стор. 54 – пит. № 2 (письмово)