Здоров’я – це, в першу чергу, спосіб життя людини. Це той стиль, який людина вибирає для себе, i саме він визначає, досягне людина благополуччя чи ні. Давно доведене, що все, що робить людина, відбивається на стані її здоров’я. До доброго здоров’я людина може йти, будучи зовсім здоровою чи навіть інвалідом. Добре здоров’я містить у собі всі цiлi в житті людини, її інтереси i корисні звички. Це почуття сповнене любовi до самого себе.
Ми часто чуємо слова: «доля людини», але розпоряджатися нею може лише сама людина, зробивши вибір на користь здоров’я й відмовившись від речей, що можуть перешкодити в житті.
Кожна людина веде свій спосіб життя. Хтось звик лягати рано і вставати рано, а хтось,навпаки, любить посидіти за північ і поспати якомога довше вранці. Хтось веде активне життя й любить ходити в походи, а хтось сидить удома біля телевізору. Є театрали, які не пропускають жодної прем’єри, а є люди, які бувають у театрі один раз на кілька років. Хтось любить читати й мають удома великі бібліотеки, а в когось книг майже немає. На всьому, що ми робимо, лежить відбиток нашого способу життя.
Спосіб життя формується непомітно, поволі. Ми можемо переймати спосіб життя людей, які нас оточують, або вибудовувати власний, але все, що ми робимо впродовж життя, так чи інакше впливає на наше здоров’я. Те, як ми працюємо й відпочиваємо, харчуємося й стежимо за своїм тілом, розвиваємо свій інтелект і проявляємо свої емоції впливає на стан різних складових нашого здоров’я. Хоч це й дивно, але багато хвороб з’являються через те, що людина сама робить усе для того, щоб захворіти! Куріння призводить до хвороб легенів та серцево-судинної системи. Переїдання завдає шкоди травневій системі, спричиняє порушення обміну речовин. Малорухливий спосіб життя забезпечує гіподинамію, а нерегулярне «бутербродне» харчування – гастрит. Наркотики взагалі руйнують організм фізично й психічно, ведуть його не просто до хвороби, а до смерті.
Спосіб життя змінюється з віком у зв’язку зі зміною потреб. Він має бути забезпечений енергетично, передбачати зміцнення здоров’я, мати свій розпорядок і ритм.
- Який спосіб життя необхідно вести, щоб зберегти власне здоров’я? (Здоровий спосіб життя.)
- Так як само зберегти здоров’я?
Зберігати здоров’я означає вести здоровий спосіб життя, що включає всі необхідні умови для нормального фізичного розвитку, особистого й інтелектуального зростання, комфортного емоційного стану.
Здоровий спосіб життя не передбачає якоїсь спеціальної підготовки, він розрахований на звичайну людину. Здоровий спосіб життя – це практичні дії, спрямовані на запобігання захворюванням, зміцнення всіх систем організму й поліпшення загального самопочуття людини.
Здоровий спосіб життя включає біологічні й соціальні складові. До біологічних складових здорового способу життя належать: харчування, сонячне світло, тепло, рухова активність, ігри. До соціальних складових здорового способу життя належать: естетичність, моральність, інтелект, наявність вольового початку, здатність до самообмеження.
В основі здорового способу життя є такі принципи:
- відмова від шкідливих звичок (куріння, алкоголізм, наркотики);
- раціональне харчування;
- оптимальний руховий режим;
- загартовування організму;
- особиста гігієна;
- позитивні емоції;
- інтелектуальний розвиток;
- етичний і духовний розвиток;
- формування та розвиток вольового начала.
Щоб зберегти своє здоров’я, треба повсякчас працювати.
Із чого ж починати? З вироблення звички діяти на благо своєму здоров’ю.
Запам’ятайте! Успіху досягає лише той, хто діє. Здоровим стає той, хто виконує своє рішення бути здоровим